Farby do sitodruku – różnice między farbami wodnymi i plastizolowymi

 

Sitodruk to jedna z najstarszych technik drukarskich, która mimo upływu czasu wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w domowych warsztatach artystycznych. Polega ona na przedrukowaniu farby przez matrycę wytworzoną z użyciem sita i emulsji światłoczułej. Niezbędnym składnikiem procesu jest farba a jej wybór powinien być świadomy bowiem często decyduje o końcowym efekcie, a także wpływa na komfort pracy. W druku tekstylnym w znakomitej większości stosowane są dwa rodzaje farb: plastizolowe oraz wodne.

Farba plastizolowa puchnaca

 

Farby wodne

magna print nadruk

 

W świecie sitodruku farby wodne kojarzone są przede wszystkim z ekologicznym podejściem do druku. W ich skład wchodzi woda, która odgrywa rolę głównego rozpuszczalnika. Farby wodne to jedne z najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań w dziedzinie drukowania. Współcześnie produkowane farby wodne nie zawierają żadnych szkodliwych składników, co powoduje, że nie są szkodliwe zarówno dla ludzi jak i otaczającego środowiska oraz pozwala na spełnienie wymagających norm dla uzyskania tak obecnie poszukiwanych certyfikatów (jak EcoPassport czy GOTS).Są praktycznie bezwonne, a ich skład bazujący na wodzie sprawia, że czyszczenie użytych narzędzi (jak sita, rakle, itp.) jest niezwykle proste i nie wymaga użycia specjalistycznych środków.

Zalety

Zastosowanie farb wodnych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim nadruk charakteryzuje miękki chwyt. Barwniki wnikają bezpośrednio w strukturę tkaniny dając przyjemny w dotyku „oddychający” nadruk. Duży wybór bieli i baz (także do efektów specjalnych) daje ogromne spektrum możliwości zdobienia. Liczący się na rynku producenci oferują także systemy mieszania pozwalające na uzyskiwanie farb o odcieniach zgodnych ze skalą Pantone ®. Nowoczesne farby systemów No Dry nie zasychają tak szybko na sicie co znacznie podnosi komfort pracy. Są one również bezpieczne dla dzieci, dzięki czemu doskonale sprawdzają się podczas rodzinnych warsztatów plastycznych czy lekcji plastyki w szkołach.

Zastosowania

Farby wodne, ze względu na swoją delikatność, są idealne do druku na delikatnych podłożach tekstylnych oraz innych naturalnych materiałach, takich jak drewno czy papier oraz wiele innych podłoży. Doskonale odwzorowują kolory i dają żywe nadruki. Zaletą farb wodnych jest doskonała odporność na czynniki zewnętrzne i pranie oraz czyszczenie odzieży. Sprawdzą się zarówno w druku ręcznym, jak i przy druku wysokonakładowym na automatach karuzelowych.

Farby plastizolowe

Farby plastizolowe to król nadruków na odzieży. Jeśli kiedykolwiek widzieliśmy koszulkę z trwałym, elastycznym nadrukiem, prawdopodobnie mamy do czynienia z farbami plastizolowymi. Te unikalne farby bazują na specjalnych tworzywach sztucznych. Aby je prawidłowo utrwalić, wymagają podgrzewania do wysokich temperatur. Ten proces sprawia, że stają się one integralną częścią materiału, na którym zostały nadrukowane.

Plastizole 3d

 

Zalety

Nadruki wykonane farbami plastizolowymi charakteryzują się wysoką elastycznością i trwałością. Pozwalają na bardzo wierne odwzorowanie kolorów projektu dzięki precyzyjnym recepturom pozwalającym na uzyskanie odcieni zgodnych ze skalą Pantone®. Obok standardowego płaskiego druku pozwalają na druk 3D, druk puchnący oraz na wiele innych efektów specjalnych. Pozwalają na uzyskanie doskonałych bieli na ciemnych podłożach. Zachowują bardzo dobrą przyczepność do wielu podłoży. Co więcej, nawet po wielu praniach, nadruk nie traci na intensywności kolorów. Pozwalają na bardzo precyzyjny druk rastrowy, także z użyciem farb CMYK.

Zastosowania

Dzięki swojej elastyczności i trwałości, farby plastizolowe stały się niezastąpione w przemyśle odzieżowym. Doskonale sprawdzają się przy produkcji koszulek, bluz, czapek i innych elementów garderoby, które mają służyć przez wiele lat bez utraty jakości nadruku. Wykorzystywane są także na szeroką skalę do produkcji nadruków transferowych.

Podsumowanie

Sitodruk to technika, która daje artystom i producentom nieograniczone możliwości tworzenia. Ważnym warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak wybór odpowiedniej farby. Współczesny rynek oferuje szeroki wybór farb do sitodruku, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wybierając farbę, warto zastanowić się nad jej przeznaczeniem, a także nad tym, jakie właściwości są dla nas najważniejsze. Bez względu na to, czy jesteśmy amatorami, czy profesjonalistami, odpowiednio dobrana farba to jeden z ważnych gwarantów satysfakcji z efektu.