Folie flex – olbrzymie możliwości zdobienia tekstyliów

Rynek zdobienia tekstyliów rośnie każdego roku. Stosowane równolegle lub zamiennie technologie analogowe i cyfrowe, dają praktycznie nieograniczone możliwości. Technologie ciągle się zmieniają i rozwijają. Sublimacja, DTG czy sitodruk coraz częściej zaskakują nowymi rozwiązaniami zarówno w segmencie maszyn jak i mediów. Z taką samą sytuacją mamy do czynienia w obszarze folii termotransferowych. Również tutaj producenci często zaskakują klientów nowymi produktami i rozwiązaniami.

Folie flex termotransferowe


Transfer materiałów typu flex i flock polega aplikacji folii z klejem termoaktywnym na podłożu tekstylnym. Obraz najpierw jest drukowany w technologii solwentowej, lateksowej, sublimacyjnej lub UV i następnie wycinany ploterowo do odpowiedniego kształtu. Jeżeli aplikacja jest mało skomplikowana lub ma ograniczoną kolorystykę można zastosować folie kolorowe do wycinania ploterowego. Technologia ta jest jedną z najprostszych, najtrwalszych oraz najpopularniejszych metod zdobienia odzieży. Umożliwia stworzenie prostych jedno, lub kilkukolorowych grafik poprzez nakładanie kolejnych kolorów folii.

 Zdobienie tekstyliów

Nadruk folią FLEX

Technologia swoją popularność zawdzięcza m.in. niskiemu kosztowi inwestycji – mówi Karol Rzepus Business Development Manager odpowiedzialny w API.PL za termotransfer cyfrowy i druk DTG. – Zakup plotera tnącego i odpowiedniej prasy jest w zasięgu możliwości finansowych każdego początkującego biznesmena. Jednocześnie jest ona tanim sposobem na poszerzenie istniejącego już portfolio drukarni wyposażonych w cyfrowe drukarki wielkoformatowe. Folie termotransferowe dzielimy na 2 sposoby – ze względu na strukturę materiału i sposób ich obróbki. Pierwszym i najbardziej ogólnym sposobem podziału jest podział na folie flex i flock. Flexem określamy wszystkie folie gładkie lub o delikatnej strukturze. Flock to produkt z tzw. „meszkiem” utworzonym przez włókna wiskozy – pozwala to uzyskać ekskluzywny obraz z efektem 3D. Często flock używany jest zamiast haftu. Kolejnym kryterium podziału jest sposób obróbki – wzory proste, kilkukolorowe wykonywane są z materiałów do cięcia ploterowego. Najczęściej są to folie w jednolitym kolorze, chociaż na rynku pojawia się coraz więcej folii o zróżnicowanych wzorach czy efektach. W momencie kiedy nadruk jest skomplikowany, wielokolorowy z przejściami tonalnymi – niezbędne jest zastosowanie folii z gamy digital – czyli takich które można zadrukować cyfrowo w jednej z wyżej wymienionych technologii.

Możliwości folii termotransferowych


Technologia termotransferu umożliwia zdobienie praktycznie każdego produktu, który zdołamy umieścić w prasie termotransferowej: odzieży reklamowej, sportowej, roboczej, itp. Katalogi odzieży nadającej się do personalizacji zawierają setki produktów. Klienci lubią nosić ubrania podkreślające ich charakter lub prezentujące przekonania.

Transfer folii eliminuje wysokie koszty przygotowalni i pozwala na wykonanie personalizowanych aplikacji już od jednej sztuki – dodaje Karol Rzepus z API.PL. – Zaspokojenie potrzeb klientów indywidualnych nie tylko stało się możliwe, ale jednocześnie bardzo opłacalne. W związku ze zróżnicowaniem ich potrzeb, w technologii wyróżniamy dalsze kategorie produktów, różniące się między sobą nośnikiem, sposobem przygotowania obrazu, produktem na jaki mogą zostać zaaplikowane. Wybór produktu, który ma być ozdobiony determinuje wybór najlepszego nośnika i odpowiedniej temperatury, a także czasu transferu.

Możliwości nadruku

Folie FLEX

Kryterium doboru folii


Pierwszym kryterium jest stopień skomplikowania wydruku – wielokolorowe nadruki łatwiej jest zrealizować na produktach do druku, a do prostych wystarczy kolorowa folia ploterowa. Drugim kryterium jest rodzaj materiału i kolor materiału, na którym aplikacja ma zostać wykonana. Jeżeli jest to bawełna, poliester lub ich mieszanka – wówczas nie ma problemu. Większość flexów z powodzeniem może być aplikowana na takich podłożach. Jeżeli jednak nadruk ma być wykonany na powierzchni hydrofobowej (np. nylonie) lub elastycznej (z dodatkiem lycry czy elastanu) nasze możliwości mogą okazać się ograniczone. Kolejnym kryterium jest charakterystyka samego nadruku. W przypadku prostego napisu. w jednym z podstawowych kolorów – wybierzemy flex klasyczny. Jeżeli zależy nam na niespotykanym efekcie (lustrzane odbicie, napis brokatowy, itp.) powinniśmy zastosować produkty z gamy produktów błyszczących, metalizowanych lub brokatowych.

Folie flex to nie tylko personalizowanie. Już dawno technologia ta wyszła poza znakowanie pojedynczych koszulek. Aplikacje wykonywane są również w ilościach przemysłowych. Jednocześnie produkty tekstylne coraz częściej stają się wrażliwe na działanie wysokiej temperatury prasy. Uwzględniając oba te aspekty, producenci zaczęli wprowadzać tzw. folie szybkie i niskotemperaturowe. Obniżenie temperatury i czasu aplikacji pozwala jednocześnie zwiększyć możliwości produkcyjne, z jednoczesnym skróceniem czasu negatywnego działania prasą termiczną na podłoże tekstylne.

Poznaj ofertę folii termotransferowych FLEX i FLOCK