Jak dobrać parametry cięcia w ploterze tnącym? – Poradnik

Wielu początkujących użytkowników ploterów tnących zakłada, że sukces optymalnych rezultatów cięcia zależy głównie od wysunięcia noża, ignorując równie istotny parametr, jakim jest nacisk na nóż. Idealne cięcie na ploterze tnącym to wynik współpracy dwóch parametrów: wysunięcia noża i nacisku na nóż.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zrozumieć, jak te dwa elementy wpływają na proces cięcia:

Wysunięcie noża – dostosowujemy do grubości folii. Poprawne wysunięcie noża powinno uwzględniać rzeczywistą grubość folii (grubość folii bez fabrycznego nośnika) wraz z dodatkowym marginesem zapasu wynoszącym około 0,15* mm. Zastosowanie marginesu zapasu pozwala na zredukowanie możliwych błędów wysunięcia noża w przypadku folii wykazujących się niejednolitą strukturą lub niejednorodnym rozkładem grubości.

Zakładając, że grubość folii (medium) oznaczona jest symbolem „t”, jak przedstawiono na poniższym rysunku, długość wysunięcia ostrza noża powinna minimalnie przewyższać wartość „t”. Parametry dotyczące grubości folii zazwyczaj zawierane są w opisach lub kartach technicznych danego rodzaju folii. W przypadku braku możliwości precyzyjnego określenia grubości folii, zaleca się stopniowe zwiększanie wysunięcia ostrza noża, do momentu uzyskania delikatnego zarysowania powierzchni fabrycznego nośnika folii (podkładu). Alternatywnym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest również dokonywanie pomiaru grubości folii, przy użyciu na przykład suwmiarki.

jakie parametry cięcia do plotera tnącego

Nieodpowiednie wysunięcie noża może przyczynić się do mechanicznego złamania ostrza noża, uzyskania nieestetycznego cięcia oraz bardziej zintensyfikowanego zużycia noża.

  • Nacisk na nóż (cutting force) – czyli siła, z jaką nóż naciska na folię, dostosowujemy do grubości oraz poziomu twardości folii. Im grubsza, twardsza folia, tym wyższy parametr nacisk na nóż. Nacisk na nóż regulujemy indywidualnie w zależności od grubości, poziomu twardości folii oraz stopnia zużycia noża.

Nieodpowiednie ustawienie nacisku na nóż może przyczynić się do mechanicznego złamania ostrza noża, uszkodzenia taśmy ochronne (listwy teflonowej, paska pod nóż) oraz uzyskania nieestetycznego cięcia.

Ciekawostka: w sprzedaży oferowana jest specjalna lupa firmy Graphtec, umożliwiająca szybką, łatwą a jednocześnie dokładną weryfikację poprawności wysunięcia noża. Lupa wyposażona jest w 10-stopniową podziałkę liniową, gdzie wysunięcie na poziomie pierwszej linii odpowiada grubości 0,1 mm. Lupa znajdzie zastosowanie zarówno dla noży firmy Graphtec jaki i Summa.

lupa graphtec do sprawdzania jakości noża

Test cięcia – nieocenione narzędzie w praktyce

Aby uniknąć problemów z cięciem nie można polegać wyłącznie na sugerowanych ustawieniach parametrów cięcia. Test cięcia to nieoceniona funkcja, z której każdy użytkownik plotera tnącego powinien regularnie korzystać. Pozwala on na szybkie sprawdzenie, czy ustawione parametry – zarówno wysunięcie noża, jak i nacisku na nóż – są odpowiednie dla konkretnego rodzaju folii. Test cięcia pomaga wykryć ewentualne błędy jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pracy, co pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również zminimalizować ryzyko strat materiału.

rolkowy ploter tnący summa s one 60
ploter tnący graphtec ce8000

* parametr zależny od stopnia niejednorodności grubości lub struktury folii. Wysunięcie noża nie powinno przekraczać grubości fabrycznego nośnika folii (podkładu).