Na czym polega druk UV?

Drukowanie metodą UV to nowoczesna technika, która zdobywa coraz większą popularność w przemyśle poligraficznym. Jeżeli zastanawiasz się, co to druk UV , odpowiedź jest prosta: jest to proces, w którym atrament jest utwardzany na powierzchni materiału za pomocą światła ultrafioletowego (UV). Po więcej szczegółowych informacji zapraszamy do dalszej części naszego artykułu!

Co to druk UV i na czym polega technologia druku UV?

przykłady produktów do druku uv

 

Druk UV różni się od tradycyjnych technik drukowania, które wymagają suszenia atramentu poprzez naturalne parowanie czy ogrzewanie. W przypadku druku UV proces suszenia jest znacznie skrócony dzięki zastosowaniu specjalnych lamp ultrafioletowych.

Proces utrwalania atramentu UV wygląda w następujący sposób: atrament jest naświetlany, a inicjatory zawarte w jego składzie rozpoczynają proces polimeryzacji, który prowadzi do natychmiastowego jego utwardzenia. Dzięki temu uzyskujemy nadruk o wysokiej jakości, który jest jednocześnie trwały i odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. 

Trzy typy ploterów UV

Obecnie na rynku dostępne są trzy typy ploterów – plotery stołowe, plotery hybrydowe oraz plotery rolowe. Wybór konkretnego plotera jest uzależniony od tego, na jakich nośnikach chce drukować firma, która w ramach rozwoju rozważa zakup sprzętu.

    • Ploter stołowy sprawdza się idealnie w przypadku, gdy firma poszukuje optymalnego rozwiązania do druku bezpośredniego, na powierzchniach płaskich typu szkło, plexi, płyty meblowe, czy też dowolne płyty do zastosowań reklamowych. Dzięki użyciu plotera stołowego uzyskujemy trwały nadruk na materiałach o różnych wysokościach, a karetka w tym przypadku ma regulowaną wysokość w zależności od wybranego plotera może to być nawet 20 cm.

      Plotery stołowe mają również zastosowanie w druku na różnorodnych gadżetach reklamowych.Istnieje możliwość drukowania na powierzchniach porowatych, twardych oraz gładkich. W przypadku niektórych materiałów może wystąpić konieczność stosowania odpowiedniego primera.

    • Ploter hybrydowy jest wszechstronnym rozwiązaniem dla firm poszukujących uniwersalnego rozwiązania do druku bezpośredniego na nośnikach sztywnych typu drewno czy szkło, ale jednocześnie mają zapotrzebowanie na druk rolowy.

    • Ploter rolowy jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla firm poszukujących optymalnego, przemysłowego, wysokowydajnego rozwiązania do druku na szerokiej gamie mediów rolowych. Dzięki temu że druk UV jest wykonywany na powierzchni materiału znacznie zwiększa się ilość dostępnych mediów.

Zalety nadruków UV

Mówiąc o druku UV, trudno nie wspomnieć o wszechstronności tej techniki.

Jednym z kluczowych atutów druku UV jest jego błyskawiczny niewymagający dalszej obróbki proces utwardzania.Niezależnie od tego, czy chodzi o szkło, metal, plastik, czy nawet drewno – druk UV radzi sobie z niemal każdym materiałem. Dla przedsiębiorstw oznacza to możliwość dostosowania oferty do różnych klientów bez konieczności inwestowania w dodatkowe sprzęty czy materiały.

Dzięki drukowi UV, nadruki zachowują swoją jakość przez długi czas, są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak promienie słoneczne, wilgoć czy ścieranie. To idealne rozwiązanie dla przedmiotów, które mają być używane na zewnątrz lub w trudnych warunkach.

Przy druku UV w zależności od wybranej konfiguracji mamy możliwość stosowania białego tuszu, często również lakieru. Dzięki czemu możemy dostarczać wymagającym klientom wydruków z efektami specjalnymi, czego przykładem jest druk wypukły lub lakier wybiórczy.

efekt 3d z drukiem uv

 

Podsumowanie

Druk UV to technologia, która oferuje wiele korzyści dla różnych zastosowań w przemyśle drukarskim. Szczególną zaletą jest możliwość druku na szerokiej gamie nośników, wszechstronność oraz jego trwałość.