Czy dziś w dobie pandemii i cięcia kosztów warto inwestować? Czy drukarka przemysłowa to zwiększenie kosztów czy odważna alokacja środków dla zwiększenia produkcji i ograniczenia kosztów wewnętrznych? Zakup drukarki przemysłowej, czy to mi się opłaca?
W dzisiejszej rzeczywistości wiele firm z branży stoi przed wyzwaniem związanym z koniecznością zwiększenia zdolności produkcyjnych. Operacja ta nie jest prosta i zazwyczaj wiąże się z koniecznością poniesienia pokaźnych kosztów. Rozbudowa parku maszynowego, zwiększenie powierzchni lokalowej czy zatrudnienie dodatkowych pracowników to tylko nieliczne z wydatków, które muszą zostać poniesione.
Drukarka przemysłowa – wzrost produktywności, a koszty produkcji
Można jednak znacząco ograniczyć koszty inwestując w wysokowydajne, przemysłowe urządzenia do druku, które bazują na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych takich jak np. najnowsze głowice drukujące EPSON PrecisionCore MicroTFP, Kyocera KJ4 czy Ricoh GEN6. Jedna, nowoczesna i wysokowydajna drukarka może zastąpić, przy zachowaniu takich samej produktywności, 4-6 standardowych modeli (np. drukarek w szer. 162 cm z jedną lub dwoma głowicami drukującymi). Teoretycznie koszt zakupu tych urządzeń jest porównywalny. Jest jednak szereg korzyści płynących z posiadania drukarki przemysłowej.
– Jedna drukarka przemysłowa zajmuje ok. 60-70% powierzchni lokalowej mniej niż zestaw 4-6 standardowych drukarek – mówi Jarosław Kostecki Business Development Manager w API.PL Sp. z o.o. – Do jej obsługi wystarczy jeden operator, gdy w przypadku zestawu zwykłych drukarek niezbędne będzie zatrudnienie dwóch pracowników. Już te dwa czynniki przekładają się na spore oszczędności na etapie produkcji, a to jeszcze nie koniec korzyści. Normą jest bowiem to, że w przypadku drukarek wysokonakładowych, koszt zakupu atramentów jest znacząco niższy niż zakup tych samych do standardowych urządzeń. Nie możemy pominąć również faktu, że koszt serwisowy oraz utrzymania sprawności produkcyjnej jednej drukarki przemysłowej jest niższy niż ten sam koszt dla kilku zwykłych urządzeń. Wymienianie korzyści zakończyć możemy na tak prozaicznej, ale bardzo ważnej w obecnej rzeczywistości rzeczy, jak oszczędność energii elektrycznej. Przy zastosowaniu jednej drukarki, koszty energii elektrycznej będą znacząco niższe niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na użytkowanie małej armii standardowych drukarek.
Drukarki przemysłowe: plusy (w porównaniu do zestawu 4-6 standardowych drukarek
- niezbędna, mniejsza powierzchnia lokalu
- niższe koszty zużycia prądu
- niższy koszt związany z zatrudnieniem operatorów
- niższy jednostkowy koszt zakupu atramentów
- ograniczenie kosztów serwisowania dla jednej maszyny
- większe możliwości produkcyjne
- wysoka jakość druku
- trwała konstrukcja, w której stosuje się podzespoły o wyższej żywotności
Drukarki przemysłowe: minusy
- wyższy, jednorazowy koszt zakupu
Drukarka przemysłowa inwestycja czy ryzyko?
Gdy firma stoi przed wyznaniem związanym ze wzrostem produktywności wybór jest zatem prosty. Inwestycja w drukarkę o przemysłowej konstrukcji jest idealnym rozwiązaniem. Pozornie wysoki koszt zakupu, w praktyce okazuje się początkiem dużych oszczędności. Produktywność wzrośnie, a koszty produkcji, w porównaniu ze standardowymi urządzeniami do druku, zmaleją. Kilka firm zdecydowało się już na inwestycję w drukarki przemysłowe i aktualnie nie widzą odwrotu od tak obranego kierunku działania.
Poznaj urządzenia do druku wielkoformatowego z nowymi, wydajnymi głowicami:
-
EPSON PrecisionCore MicroTFP – Epson SC-F3000 (druk DTG)
-
EPSON PrecisionCore MicroTFP – Epson SC-F10000 (druk sublimacyjny)
-
Kyocera KJ4 / Ricoh GEN6 – HandTop (druk UV)