Materiały transferowe

 

Materiały transferowe w ofercie API.PL to wszystkie materiały służące do produkcji i przenoszenia (aplikacji) nadruków transferowych, w których cały proces lub jego część realizowane są przy pomocy techniki sitodruku.

 

Rodzaje transferów:

  1. Transfer sitodrukowy plastizolowy – na papierze lub folii transferowej drukowany jest, przy użyciu farb plastizolowych, kolorowy wzór (w lustrzanym odbiciu), następnie (po podsuszeniu poprzednich warstw) całość wzoru jest poddrukowana aplą białej farby (gdy wymagane jest silne krycie) lub bezbarwnej bazy. W kolejnym kroku nanoszona jest warstwa kleju transferowego, proszkowego lub drukowalnego (w tym przypadku można czasem pominąć druk bazy bezbarwnej). Po wyżelowaniu kleju transfer jest gotowy do aplikacji na docelowe podłoże (najczęściej tekstylne).
  2. Transfer sitodrukowy wodny – cały proces jest identyczny, jak plastizolowy z tą różnicą, że do druku używa się farb wodnych.
  3. Transfer cyfrowy – kolorowy wzór drukowany jest przy użyciu drukarki laserowej, następnie – podobnie, jak w obu procesach poprzednio opisanych – następuje druk apli farby białej lub bezbarwnej bazy (dedykowanymi do tego farbami wodnymi) oraz nanoszenie warstwy kleju transferowego.

Jak widać z opisanych pokrótce procesów, oprócz farb do produkcji nadruków transferowych, potrzebujemy papiery transferowe i folie transferowe.

Papiery transferowe

Są to specjalnie przygotowane do produkcji transferów papiery  ze specjalnym powleczeniem, które oferują wysoką stabilność wymiarową w trakcie całego procesu oraz zapewniają łatwe uwolnienie nadruku w trakcie przenoszenia i dedykowane wykończenie powierzchni nadruku.

W naszej ofercie znajdują się następujące papiery:

Materiały transferowe - Texitran CP

Texitran CP

Gramatura 100g/m2; dwustronny; dedykowany do druku sitowego farbami plastizolowymi i wodnymi, może być także użyty do druku offsetowego; zdejmowany „na zimno” i „na ciepło”; wykończenie pół-błyszczące; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Materiały transferowe - Vesline 90 Blue

Vesline 90 Blue

Gramatura 90g/m2; dwustronny; do druku sitowego farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor jasno niebieski (pozwala doskonale widzieć ewentualne wady nadruku przy użyciu farby białej); dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Materiały transferowe - Vesline 80 White

Vesline 80 White

Gramatura 80g/m2; dwustronny; do druku sitowego farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Folie transferowe

Poliestrowe folie przeznaczone do druku transferów charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością wymiarową (znacznie wyższą niż papiery) oraz stosunkowo wysoką przezroczystością. Cechy te powodują, że znajdują zastosowanie w druku bardzo precyzyjnych wzorów (np. separacji rastrowych) oraz tam, gdzie podczas przenoszenia na docelowe podłoże wymagana jest duża precyzja pozycjonowania (np. gdy chcemy zasłonić poprzedni nadruk).

W grupie tej znajdują się także specjalne folie transferowe odblaskowe. Posiadają one już naniesioną warstwę odblaskową (srebrną lub bezbarwną), którą przenosimy na materiał przy pomocy warstwy kleju transferowego (proszkowego wraz z wcześniej wydrukowaną sitem aplą bazy lub farby plastizolowej albo drukowalnej).

W naszej ofercie znajdują się następujące folie transferowe:

Materiały transferowe - Vesline Matt

Vesline Matt

Folia o grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych i wodnych; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilna wymiarowo. Dostępna w arkuszach format B2, B3 i B4.

Materiały transferowe - Premium

Premium

Folia grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych, zdejmowana „na zimno”, bardzo wysoka stabilność wymiarowa, z warstwą antystatyczną. Dostępna w arkuszach format B2, B3 i B4.

Materiały transferowe - HCS100/2-HP

HCS100/2-HP

Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych; może być użyta z niektórymi farbami wodnymi po uprzednich testach; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.

Materiały transferowe - HCS100/2C-HP

HCS100/2C-HP

Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb wodnych, plastizolowych, rozpuszczalnikowych PU; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.

Materiały transferowe - HCS100/2C-DPS

HCS100/2C-DPS

Grubość 100 µm; matowa z obu stron, jedna (oznaczona) strona do druku; dedykowana do druku cyfrowego (Xerox / Ricoh); zdejmowana „na zimno”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie 32×46 cm.

Materiały transferowe - HCS100/1-CR

HCS100/1-CR

100 µm, bezbarwna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 50 – 100 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.

Materiały transferowe - HCS100/1-SR

HCS100/1-SR

100 µm, srebrna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 350 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.

Kleje transferowe

To element niezbędny i niezwykle ważny w produkcji transferów aplikowanych „na zimno” (czyli ogromnej większości, jeśli nie całości produkowanych w Polsce). Od tego, jakiego kleju użyjemy i jak go zżelujemy zależy powodzenie w późniejszym etapie przenoszenia oraz elastyczność i trwałość nadruku. Generalnie rozróżniamy kleje proszkowe (aplikowanie polega na ręcznym lub maszynowym posypywaniu nadruku) oraz drukowalne.

W naszej ofercie znajdują się następujące kleje:

Materiały transferowe - PEST-0080/PEST-8020/PEST-2030

PEST-0080/PEST-8020/PEST-2030

Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliestrowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0-80 µm / 80 – 200 µm / 200 – 300 µm; stosowane do transferów aplikowanych na wiele różnorodnych podłoży tekstylnych nie wymagających dużej elastyczności i rozciągliwości (np. torby, plecaki, parasole, kurtki, odzież robocza, itp.); transfer: 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 60 °C.

Materiały transferowe - URET 0080/URET-8020/URET-1020

URET 0080/URET-8020/URET-1020

Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliuretanowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0 – 80 µm / 80 – 200 µm / 100 – 200 µm; stosowane głównie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność i rozciągliwość (np. odzież bawełniana z dodatkiem elastanu itp.); 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 40 °C.

Materiały transferowe - URET-8020 DTF

URET-8020 DTF

Proszkowy klej poliuretanowy, z ziarnami o wielkości 80 – 200 µm. Zastosowanie znajduje w materiałach wymagających elastyczności i rozciągliwość, takich jak odzież z elastanem. Transfer: 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 40 °C.

Materiały transferowe - Printable Adhesive 60

Printable Adhesive 60

Klej drukowalny wodny, znajduje zastosowanie dla dużego spektrum podłoży, lecz nie dużej elastyczności, nie należy go żelować w temperaturze > 100 °C – może to spowodować utratę własności; zakres gęstości siatek do aplikacji 34 – 77 nitek/cm; temp. przenoszenia 140 – 150 °C / 12 – 15 s; pranie w temp. do 60 °C.

Materiały transferowe - Printable Adhesive Flex

Printable Adhesive Flex

Klej drukowalny wodny, znajduje zastosowanie do elastycznych podłoży (np. lycra), zakres gęstości siatek do aplikacji 34 – 48 nitek/cm; temp. przenoszenia 140 – 150 °C / 12 – 15 s; pranie w temp. do 60 °C.

Materiały transferowe - Printable Adhesive 90

Printable Adhesive 90

 

Klej drukowalny wodny, znajduje zastosowanie dla odzieży roboczej, zakres gęstości siatek do aplikacji 32 – 62 nitek/cm; nie należy go żelować w temperaturze > 140 °C  – może to spowodować utratę własności; temp. przenoszenia 180 °C / 10 s; pranie w temp. do 90 °C.