ROQflock

Flock należy do kategorii tego, co w świecie sitodruku nazywa się „efektami specjalnymi”. „Efekty specjalne” to niektóre nietypowe techniki stosowane podczas procesu sitodruku, które nadają produktowi końcowemu inny wygląd, odczucie i dotyk. Jest to sposób na radykalne zwiększenie wartości zdobionej tkaniny.

Niektóre przykłady tych technik to brokat, 3D, folia, efekt żelu, a w tym konkretnym przypadku to miła w dotyku strzyża dająca uczucie dotykania miękkiego mchu.

Flokowanie ubrania jest procesem osadzania wielu małych cząstek włókna (zwanych strzyżą) na powierzchni tkaniny pokrytej specjalnym klejem. Flokowanie wyrobu zwiększa jego wartość pod względem wrażeń dotykowych, estetyki, koloru i wyglądu.

Flokowanie jest procesem nakładania strzyży (drobno cięte włókna naturalne bądź syntetyczne) na wcześniej naniesiony za pomocą sita specjalny klej na powierzchnię tekstylną. Zwykle odbywa się to przez zastosowanie pola elektrostatycznego o wysokim napięciu. Urządzenie wytwarza pole elektrostatyczne ujemne, które przenosi dipolowo naładowaną strzyżę na uziemiony materiał pokryty klejem. Dzięki temu flock spada pionowo na podłoże, przyczepiając się do wcześniej pokrytej klejem powierzchni.

Większość operacji flokowania wykonywanych na całym świecie wykorzystuje drobno cięte włókna naturalne lub syntetyczne. Flokowanie może być wykonane w charakterze ozdoby lub nadawać pewne cechy funkcjonalne (np.: elementy wnętrza pojazdu).

Tradycyjna metoda generowała ogromne ilości odpadów. Drukarnie podczas tego procesu nabierały koloru zastosowanej strzyży. Jest to również materiał, który łatwo się pyli i może być wdychany przez personel, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Tak było, dopóki ROQflock nie pojawił się na rynku. Firma stworzyła opatentowany system ROQ, który pozwala na prowadzenie procesu flokowania z nieskazitelną precyzją i dokładnością.

Redukuje zanieczyszczenie strzyżą do poziomu, który staje się nieznaczny, i sprawia, że aplikowanie flocka nie jest procesem uciążliwym.

W przeszłości był to proces skomplikowany, jednak obecnie możemy dostawić urządzenie ROQflock pod głowicę drukującą w karuzelach bądź maszynach owalnych jako jeden moduł i zsynchronizować z centralnym sterowaniem urządzenia drukującego. Dzięki temu drukarz musi kontrolować jedynie właściwy poziom podawanej strzyży, czyniąc pracę o wiele wydajniejszą.

O tym jak precyzyjny i wszechstronny jest ten system może świadczyć fakt, że z pełnym sukcesem przeprowadziliśmy na targach proces flokowania wzoru czterokolorowego. Oczywiście, znane są nam także takie przykłady zastosowania przez naszych klientów z całego świata.