Alkemi

Marka Alkemi, powstała z połączenia Autotype i CPS, należy do grupy MacDermid Graphics Solutions, firmy z ponad 150-letnią tradycją i doświadczeniem, dostarczającej innowacje produktowe w branży sitodruku. Alkemi kontynuuje misję jakości i niezawodności swoich rozwiązań, którym od wielu lat ufają firmy sitodrukowe na całym świecie.

Najnowocześniejszy proces produkcyjny produktów Alkemi zapewnia najwyższą jakość precyzyjnie powlekanych folii matrycowych, bezpośrednich emulsji o wysokiej rozdzielczości i „zielonych”, ekologicznych chemikaliów dla przemysłu sitodruku.

Poznaj naszą ofertę akcesoriów do sitodruku marki Alkemi:

 

alkemi logo

Obszar działalności marki Alkemi

Alkemi to marka skupiająca w sobie produkty służące do sitodruku, czyli popularnej metody znakowania odzieży. Najważniejszym elementem w sitodruku jest sito, którego poszczególne cechy odpowiadają za jakość nadruku i wydajność farby. Wykonywanie nadruku tą metodą wymaga przygotowania sita z myślą o późniejszym naniesieniu warstw kopiujących.

Sita, czyli specjalne szablony do znakowania metodą sitodruku, składają się z siatki i ramy. Siatka najczęściej jest wykonana z metalu lub włókien i może mieć różną gęstość włókien, w zależności od rodzaju nadruku i drukowanej powierzchni. Przygotowanie sita wymaga połączenia dwóch wcześniej wspomnianych elementów – w tym celu doskonale sprawdzi się klej z utwardzaczem marki Alkemi. Kleje marki Alkemi charakteryzują się wysoką odpornością na rozpuszczalniki i inną chemię, która jest niezbędna między innymi do prawidłowego czyszczenia sit. 

Przed zaciągnięciem emulsji na sito konieczne jest jej odtłuszczenie. Sito przed użyciem powinno być czyste, czyli pozbawione kurzu, resztek rozpuszczalnika i innych zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć negatywnie na jakość nadruku. Proces odtłuszczania nie zajmuje dużo czasu – szczególnie przy użyciu specjalistycznych środków, na przykład koncentratu preparatu odtłuszczającego Alkemi. W ofercie Alkemi znajdziesz również m.in. preparaty do matowienia nowych siatek. Pragniemy przypomnieć jednocześnie, że Alkemi to zaledwie jedna z nielicznych marek, której produkty dostępne są w naszej ofercie – wszystkie pozostałe znaleźć można w zakładce marki, do której serdecznie zapraszamy.

Jak powstała marka Alkemi?

Zarówno Autotype, jak i CPS to zaufane i dobrze znane marki w świecie druku. Autotype to firma założona w 1868 roku przez brytyjskiego fizyka i chemika Josepha Swana, który wynalazł i opatentował żarówkę, skopiowaną i ulepszoną przez Thomasa Edisona. O ile drugie nazwisko jest znane większości, o tyle mało kto wie, iż założyciel firmy będącej częścią Alkemi przyczynił się do wynalezienia produktu, który miał istotne znaczenie dla rozwoju rewolucji przemysłowej. W 2005 roku MacDermid Inc. przejęła Autotype za niemal 100 milionów dolarów, co miało istotny wpływ na dalszy rozwój grupy MacDermid.

 

CPS to firma z nie tak bogatą historią, co Autotype, jednak nie przeszkodziło jej to w uzyskaniu statusu pioniera w dziedzinie produktów chemicznych służących do druku, czyniących cały proces bardziej wydajnym i bezpieczniejszym dla środowiska. Firma powstała w 1982 roku i od tego czasu dostarcza nowoczesne rozwiązania, dzięki którym branża drukarska wzniosła się na wyższy poziom.

W roku 2019 MacDermid ogłosił połączenie obydwu marek. Od tego czasu pod nazwą Alkemi funkcjonuje firma, która zachowała wartości wypracowane na przestrzeni lat, a jednocześnie z dużym powodzeniem podbija rynek materiałów do sitodruku. Dzięki produktom marki Alkemi, przedsiębiorstwa specjalizujące się w sitodruku, o którym więcej przeczytać można m.in. w naszym artykule “Zdobienie tekstyliów cz.1 – DTG, DTF, czy sitodruk?”, mogą dostarczać swoim klientom produkty znacznie przewyższające ich oczekiwania. Jakość chemikaliów, folii matrycowych i pozostałych produktów sygnowanych logiem Alkemi nie podlega dyskusji.

Skąd pochodzi nazwa Alkemi?

Słowo “alkemi” może kojarzyć się ze słowem “alchemia”, oznaczającym tworzenie magicznych eliksirów. Nie inaczej jest w przypadku marki Alkemi, która oferuje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie sitodruku, by ułatwiać drukarzom sitodrukowym ich codzienną pracę. W ofercie Alkemi znajdują się ekologiczne i bezpieczne środki chemiczne, dzięki którym drukowanie metodą sitodruku staje się prostsze.