Transfer sitowy

Materiały transferowe w ofercie API.PL to wszystkie materiały służące do produkcji i przenoszenia (aplikacji) nadruków transferowych, w których cały proces lub jego część realizowane są przy pomocy techniki sitodruku.

 

Rodzaje transferów:

  1. Transfer sitodrukowy plastizolowy – na papierze lub folii transferowej drukowany jest, przy użyciu farb plastizolowych, kolorowy wzór (w lustrzanym odbiciu), następnie (po podsuszeniu poprzednich warstw) całość wzoru jest poddrukowana aplą białej farby (gdy wymagane jest silne krycie) lub bezbarwnej bazy. W kolejnym kroku nanoszona jest warstwa kleju transferowego, proszkowego lub drukowalnego (w tym przypadku można czasem pominąć druk bazy bezbarwnej). Po wyżelowaniu kleju transfer jest gotowy do aplikacji na docelowe podłoże (najczęściej tekstylne).
  2. Transfer wodny sitodrukowy – cały proces jest identyczny, jak plastizolowy z tą różnicą, że do druku używa się farb wodnych.
  3. Transfer cyfrowy – kolorowy wzór drukowany jest przy użyciu drukarki laserowej, następnie – podobnie, jak w obu procesach poprzednio opisanych – następuje druk apli farby białej lub bezbarwnej bazy (dedykowanymi do tego farbami wodnymi) oraz nanoszenie warstwy kleju transferowego.

Jak widać z opisanych pokrótce procesów, oprócz farb do produkcji nadruków transferowych, potrzebujemy odpowiednich materiałów transferowych jak, chociażby papierów transferowych i folii transferowych.

Papiery transferowe

Papiery transferowe są to odpowiednio przygotowane do produkcji transferów papiery ze specjalnym powleczeniem, które oferują wysoką stabilność wymiarową w trakcie całego procesu. Zapewniają dodatkowo łatwe uwolnienie nadruku w trakcie przenoszenia i dedykowane wykończenie powierzchni nadruku. W naszej ofercie znajdują się następujące papiery:

Transfer sitowy - Texitran CP

Texitran CP

Gramatura 100g/m2; dwustronny; dedykowany do drowania sitowego farbami plastizolowymi i wodnymi, może być także użyty do druku offsetowego oraz transferu cyfrowego; zdejmowany „na zimno”; wykończenie satynowe/błyszczące; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Transfer sitowy - Vesline Transfer Paper 100 White

Vesline Transfer Paper 100 White

Gramatura 100g/m2; dwustronny; drukowanie sitowe farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Transfer sitowy - Vesline Transfer paper 90 Blue

Vesline Transfer paper 90 Blue

Gramatura 90g/m2; dwustronny; do druku sitowego farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor jasnoniebieski (pozwala doskonale widzieć ewentualne wady nadruku przy użyciu farby białej); dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.

Folie transferowe

Poliestrowe folie przeznaczone do druku transferów charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością wymiarową (znacznie wyższą niż papiery) oraz stosunkowo wysoką przezroczystością. Cechy te powodują, że znajdują zastosowanie w druku bardzo precyzyjnych wzorów (np. separacji rastrowych) oraz tam, gdzie podczas przenoszenia na docelowe podłoże wymagana jest duża precyzja pozycjonowania (np. gdy chcemy zasłonić poprzedni nadruk).

 

W grupie materiałów transferowych znajdują się także specjalne folie transferowe odblaskowe. Posiadają one już naniesioną warstwę odblaskową (srebrną lub bezbarwną), którą przenosimy na materiał przy pomocy warstwy kleju transferowego (proszkowego wraz z wcześniej wydrukowaną sitem aplą bazy lub farby plastizolowej albo drukowalnej). W naszej ofercie znajdują się następujące folie transferowe, o których więcej przeczytać można w zakładce materiały transferowe:

Transfer sitowy - KTR

KTR

Folia o grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; niezwykle stabilna wymiarowo. Dostępna w formacie B2.

Transfer sitowy - HCS100/2-HP

HCS100/2-HP

Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych; może być użyta z niektórymi farbami wodnymi po uprzednich testach; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.

Transfer sitowy - HCS100/2C-HP

HCS100/2C-HP

Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb wodnych, plastizolowych, rozpuszczalnikowych PU; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.

Transfer sitowy - HCS100/2C-DPS

HCS100/2C-DPS

HCS100/2C-DPS – Grubość 100 µm; matowa z obu stron, jedna (oznaczona) strona do druku; dedykowana do druku cyfrowego (Xerox / Ricoh); zdejmowana „na zimno”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie 32×46 cm.

Transfer sitowy - HCS100/1-CR

HCS100/1-CR

100 µm, bezbarwna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 50 – 100 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.

Transfer sitowy - HCS100/1-SR

HCS100/1-SR

100 µm, srebrna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 350 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.

Transfer sitowy - Poliestrowa folia transferowa Vesline Matt

Poliestrowa folia transferowa Vesline Matt

Folia o grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych i wodnych; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilna wymiarowo. Dostępna w arkuszach format B2 -500 x 700 mm. precyzyjne pozycjonowanie grafik – folia PET 100µm.

Kleje transferowe

To element niezbędny i niezwykle ważny w produkcji transferów aplikowanych „na zimno” (czyli ogromnej większości, jeśli nie całości produkowanych w Polsce). Od tego, jakiego kleju użyjemy i jak go zżelujemy zależy powodzenie w późniejszym etapie przenoszenia oraz elastyczność i trwałość nadruku. Generalnie rozróżniamy kleje proszkowe (aplikowanie polega na ręcznym lub maszynowym posypywaniu nadruku) oraz drukowalne.

W naszej ofercie znajdują się następujące kleje:

Transfer sitowy - PEST-0080/PEST-8020/PEST-2030

PEST-0080/PEST-8020/PEST-2030

Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliestrowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0-80 µm / 80 – 200 µm / 200 – 300 µm; stosowane do transferów aplikowanych na wiele różnorodnych podłoży tekstylnych nie wymagających dużej elastyczności i rozciągliwości (np. torby, plecaki, parasole, kurtki, odzież robocza, itp.); transfer: 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 60 °C.

Transfer sitowy - URET 0080/URET-8020/URET-1020

URET 0080/URET-8020/URET-1020

Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliuretanowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0 – 80 µm / 80 – 200 µm / 100 – 200 µm; stosowane głównie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność i rozciągliwość (np. odzież bawełniana z dodatkiem elastanu itp.); 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 40 °C.

Transfer sitowy - Printable Adhesive Clear

Printable Adhesive Clear

Klej drukowalny plastizolowy, zakres gęstości sit do aplikacji 24 – 36 nitek/cm; temp. przenoszenia 160 – 180 °C / 8 – 10s; pranie w temp. do 60 °C.