Materiały transferowe w ofercie API.PL to wszystkie materiały służące do produkcji i przenoszenia (aplikacji) nadruków transferowych, w których cały proces lub jego część realizowane są przy pomocy techniki sitodruku.
Rodzaje transferów:
Jak widać z opisanych pokrótce procesów, oprócz farb do produkcji nadruków transferowych, potrzebujemy odpowiednich materiałów transferowych jak, chociażby papierów transferowych i folii transferowych.
Papiery transferowe są to odpowiednio przygotowane do produkcji transferów papiery ze specjalnym powleczeniem, które oferują wysoką stabilność wymiarową w trakcie całego procesu. Zapewniają dodatkowo łatwe uwolnienie nadruku w trakcie przenoszenia i dedykowane wykończenie powierzchni nadruku. W naszej ofercie znajdują się następujące papiery:
Gramatura 100g/m2; dwustronny; dedykowany do drowania sitowego farbami plastizolowymi i wodnymi, może być także użyty do druku offsetowego oraz transferu cyfrowego; zdejmowany „na zimno”; wykończenie satynowe/błyszczące; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.
Gramatura 100g/m2; dwustronny; drukowanie sitowe farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor biały; dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.
Gramatura 90g/m2; dwustronny; do druku sitowego farbami plastizolowymi; do aplikacji „na zimno”; wykończenie matowe; kolor jasnoniebieski (pozwala doskonale widzieć ewentualne wady nadruku przy użyciu farby białej); dostępny w formatach: B1, B2, B3, B4.
Poliestrowe folie przeznaczone do druku transferów charakteryzują się bardzo dobrą stabilnością wymiarową (znacznie wyższą niż papiery) oraz stosunkowo wysoką przezroczystością. Cechy te powodują, że znajdują zastosowanie w druku bardzo precyzyjnych wzorów (np. separacji rastrowych) oraz tam, gdzie podczas przenoszenia na docelowe podłoże wymagana jest duża precyzja pozycjonowania (np. gdy chcemy zasłonić poprzedni nadruk).
W grupie materiałów transferowych znajdują się także specjalne folie transferowe odblaskowe. Posiadają one już naniesioną warstwę odblaskową (srebrną lub bezbarwną), którą przenosimy na materiał przy pomocy warstwy kleju transferowego (proszkowego wraz z wcześniej wydrukowaną sitem aplą bazy lub farby plastizolowej albo drukowalnej). W naszej ofercie znajdują się następujące folie transferowe, o których więcej przeczytać można w zakładce materiały transferowe:
Folia o grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; niezwykle stabilna wymiarowo. Dostępna w formacie B2.
Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych; może być użyta z niektórymi farbami wodnymi po uprzednich testach; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.
Grubość 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb wodnych, plastizolowych, rozpuszczalnikowych PU; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie B2.
HCS100/2C-DPS – Grubość 100 µm; matowa z obu stron, jedna (oznaczona) strona do druku; dedykowana do druku cyfrowego (Xerox / Ricoh); zdejmowana „na zimno”; stabilizowana termicznie; z warstwą antystatyczną. Dostępna w formacie 32×46 cm.
100 µm, bezbarwna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 50 – 100 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.
100 µm, srebrna warstwa odblaskowa; siła odblasku ok. 350 cd/lux.m2; zdejmowana „na zimno”; dostępna w formacie B2.
Folia o grubości 100 µm; dwustronna; dedykowana do farb plastizolowych i wodnych; wykończenie matowe; zdejmowana „na zimno” i „na ciepło”; stabilna wymiarowo. Dostępna w arkuszach format B2 -500 x 700 mm. precyzyjne pozycjonowanie grafik – folia PET 100µm.
To element niezbędny i niezwykle ważny w produkcji transferów aplikowanych „na zimno” (czyli ogromnej większości, jeśli nie całości produkowanych w Polsce). Od tego, jakiego kleju użyjemy i jak go zżelujemy zależy powodzenie w późniejszym etapie przenoszenia oraz elastyczność i trwałość nadruku. Generalnie rozróżniamy kleje proszkowe (aplikowanie polega na ręcznym lub maszynowym posypywaniu nadruku) oraz drukowalne.
W naszej ofercie znajdują się następujące kleje:
Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliestrowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0-80 µm / 80 – 200 µm / 200 – 300 µm; stosowane do transferów aplikowanych na wiele różnorodnych podłoży tekstylnych nie wymagających dużej elastyczności i rozciągliwości (np. torby, plecaki, parasole, kurtki, odzież robocza, itp.); transfer: 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 60 °C.
Wszystkie trzy są proszkowymi klejami poliuretanowymi, różnią się wielkością ziaren, która wynosi odpowiednio: 0 – 80 µm / 80 – 200 µm / 100 – 200 µm; stosowane głównie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność i rozciągliwość (np. odzież bawełniana z dodatkiem elastanu itp.); 140 – 175 °C / 8 – 10s / nacisk średni; pranie w temp. do 40 °C.
Klej drukowalny plastizolowy, zakres gęstości sit do aplikacji 24 – 36 nitek/cm; temp. przenoszenia 160 – 180 °C / 8 – 10s; pranie w temp. do 60 °C.